FORUM KINA EUROPEJSKIEGO - REAKTYWACJA
6-13 listopada 2009 r., Kino-Galeria Charlie
Wstęp
Plakat
Filmy
Program
Spot
Skandalizujące kino szwedzkie lat 60.
Złote szwedzkie kinio nieme
Reaktywacja i perełki przeglądu
Złoty Glan dla Jana Troella
Nowe kino szwedzkie
Jan Troell laureatem Złotego Glana (zobacz zdjęcia)
Pobierz katalog z opisami filmów (plik pdf)
Pobierz program godzinowy (plik doc)
ZŁOTY GLAN DLA JANA TROELLA
Jan Troell, najwybitniejszy po Bergmanie szwedzki reżyser filmowy odbierze w piątek 6 listopada w kinie "Charlie" w Łodzi statuetkę Złotego Glana. Nagroda zostanie mu wręczona podczas otwarcia XIV Forum Kina Europejskiego.
Według profesora Tadeusza Szczepańskiego, autora książki "Jan Troell" ten ciągle mało znany w Polsce reżyser ma w kinie skandynawskim pozycje porównywana z tą, jaka jest udziałem Larsa von Triera.
Troell jest artysta totalnym. Samoukiem. Urodzony w 1931 roku w Malmo nie ukończył szkoły filmowej, bo ta powstała w Sztokholmie dopiero w 1970 roku. Sam wiec pisze scenariusze, reżyseruje, jest autorem rewelacyjnych zdjęć (mimo, iż nie rozróżnia barw!) oraz montażystą swoich filmów. W dokumencie Gunnara Bergdahla z 1997 roku pt; "Głos Bergmana" tytułowy bohater tak oto mówi o Janie Troellu:
- "Jest dla mnie geniuszem olśniewającym. Jeżeli dąży do czegoś, co dla niego jest ważne, nie przywiązuje wagi do uznania publiczności. Chce, by jego przesłanie do widza dotarło, by go poruszyło, a niekoniecznie, żeby się podobało. Wtedy inscenizuje wizje tak skomplikowane, ze aż niewiarygodne."
Jeśli nagroda Złotego Glana przyznawana jest filmowcom i osobom z kinem związanym, którzy wyróżniają się kreatywnością i niezależnością, nie boja się iść pod prąd, pozostają wierne swoim zasadom i estetyce to nie uznająca kompromisów postać Jana Troella, jego życie i twórczość doskonale wpisuje się w te formułę.
Jan Troell, mistrz szwedzkiej epiki filmowej w młodości przez kilka lat pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w rodzinnym Malmo. W latach 60-tych, zaczął kręcić krótkometrażowe filmy dokumentalne i oświatowe dla telewizji. Współpracował jako operator przy debiutanckim filmie Bo Widerberga "Wózk dziecięcy". Swój pierwszy 30 minutowy film w ramach profesjonalnej kinematografii jako szwedzką część skandynawskiego filmu nowelowego "4x4" - "Przystanek na bagniskach" zrealizowal w 1965 roku. Jednak za pełnometrażowy debiut Troella uznaje się film "Oto zycie Twoje" z 1966 roku. Już dwa lata później film "Wyliczanka" przyniósł mu Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.
Dyptyk "Emigranci" (1971) i "Osadnicy" (1972) według powieści Vilhelma Moberga z udziałem Maxa von Sydow i Liv Ullmann była na początku lat 70-tych najdroższym i najpopularniejszym filmem szwedzkim. Dzieła te uzyskały kilka nominacji do Oscara a reżyserowi otworzyły furtkę do Hollywood. W 1974 roku Troell wyreżyserował w fabryce Snów western "Narzeczona Zandyego" z Gene Hackmanem i Liv Ullmann, a w 1979 roku film katastroficzny "Hurricane" z Mia Farrow i Maxem von Sydow. Ten film wcześniej miał realizować Roman Polański, ale w związku z procesem o gwałt na nieletniej i ucieczkę polskiego reżysera z USA "Hurricane" powierzono Troellowi. Mimo, iż mógł on nadal pracować w Hollywood zdecydował się na powrót do Szwecji. Nie odpowiadały mu restrykcyjne przepisy amerykańskie zgodnie z którymi nie mógł pracować przy filmie zarówno jako reżyser, operator i montażysta, co pozwalało także zachować kontrole nad całym procesem twórczym.
- Gdyby tylko jeden mój film miał mnie przeżyć, to chciałbym, aby to była "Baśniowa Kraina" - powiedział Jan Troell - To mój najważniejszy film, najbliższy mi. "Baśniowa kraina" naprawdę pochodzi z wewnątrz w wyższym stopniu, niż którykolwiek z moich filmów.
Na projekcje tego filmu oraz wręczenie nagrody Zlotego Glana kino "Charlie" zaprasza w piątek 6 listopada o godz. 21. Natomiast w poniedziałek 9 listopada w łódzkiej filmówce o godz. 9 pokaz ostatniego filmu Jana Troella "Uwiecznione chwile Marii Larssen" (najlepszy szwedzki film 2008 roku). Po projekcji o godz.11.15 spotkanie z reżyserem. Wstęp wolny.
|
|
Repertuar
Wydarzenia
Zapraszamy do końca września! Zapraszamy we wtorki, czwartki i w soboty! 14-15 września, 21-22 września i 28-29 września 2024 22 września 2024 r. 28 września, godz. 19:45 październik 2024 - czerwiec 2025 1 września 2024 r., godz. 15:00 zapisy trwają do 4 października!
Kino
|