PRESSROOM
dla prasy
for press
pliki do pobrania
napisali o nas
nagrody
O KINIE CHARLIE - DLA PRASY
Kino Charlie powstało w 1994 roku jako autorski projekt animatorów ruchu DKF-owskiego. Od 2004 roku Kino Charlie należy do Europa Cinemas. Do powstania kina przyczyniły się środowisko filmowe (związane z łódzką szkołą filmową), artystyczne (związane z grupą artystów awangardowych spod znaku kultowej Grupy Artystycznej "Łódź Kaliska") oraz medialne. Od początku patronem była rozgłośnia Polskiego Radia, z którą był związany założyciel kina, Sławomir Fijałkowski.
Aktualnie kino posiada 5 klimatyzowanych sal kinowych (18, 25, 46, 51 i 200 miejsc), ale planuje budowę kolejnych sal. Kino Charlie jest pionierem na rynku polskim w zakresie rezerwacji on-line, serwisów internetowych dla wydarzeń filmowych, prowadzenie badań widowni czy kreatywnego marketingu. Działalność kina opiera się na trzech filarach: premiery, eventy oraz edukacja filmowa.
Przy kinie działa Fundacja "Miasto Kultury", której głównym celem jest integracja różnych grup społecznych. Dzięki współpracy z szeregiem instytucji i organizacji kulturalnych oraz animatorów kultury w Polsce Kino Charlie można porównać do inkubatora kulturalnego, w którym wiedza i doświadczenie miesza się z pasją i działaniem animatorów kultury w wielu obszarach. Ich wspólnym mianownikiem jest kino artystyczne, europejskie oraz działania interdyscyplinarne.
W kinie, oprócz niezliczonej ilości pokazów z udziałem twórców, studentów łódzkiej szkoły filmowej (która jest patronem kina od 2002 roku), odbywa się bardzo wiele festiwali, przeglądów, które mają charakter autorski (Międzynarodowy Festiwal Animacji ReAniamacja, Festiwal Twórców Powiększenie, Festiwal Kina Niezależnego OFF jak gorąco) lub są wydarzeniami zewnętrznymi w skali całego kraju (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, Tydzień Kina Hiszpańskiego) po spotkania członków Stowarzyszania Filmowców Polskich czy pokazy fokusowe dla mediów.
To właśnie w Kinie Charlie swoje miejsce miała pierwsza w Polsce impreza poświęcona kinu europejskiemu - Forum Kina Europejskiego. Impreza ta była jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Łodzi oraz najważniejszych w kraju. Ideą imprezy, oprócz alternatywy dla komercyjnego repertuaru kin, była prezentacja filmów kinematografii europejskich w atmosferze artystycznego święta, będącego ważnym składnikiem tradycji filmowych Łodzi. Na Forum publiczność mogła po raz pierwszy w Polsce (w 1993 roku) obejrzeć retrospektywę twórczości Pedro Almodovara. W 2019 roku odbyła sie ostatnia, XXIV edycja festiwalu.
Charlie jest modelowym przykładem MIEJSCA. MIEJSCA współpracy, tworzenia i wymiany pomysłów oraz idei. W Galerii kina co miesiąc odbywają się wernisaże prac młodych artystów, a w ramach cyklu Charlie Outside kino realizuje różne projekty w całym kraju - od kina plenerowego w ramach Festiwalu Zwiastunów Filmowych po koncerty muzyczne w znanych pubach, z okazji np. przyznania swojej nagrody, jakim jest Złoty Glan. Złoty Glan jest jedyną nagrodą w Polsce przyznawaną przez kino i jego widzów. Jej ostatnim laureatem był czeski reżyser Petr Zelenka.
Kino dzięki interakcji z widzami zdobyło sobie wierną publiczność. Newsletter Kina Charlie dociera do blisko 11 tysięcy osób, a dziennie stronę www.charlie.pl odwiedza ok. 2 tys. internautów.
Kino Charlie jest miejscem wyjątkowym, bo tworzonym wspólnie z widzami pod bacznym okiem jego patrona, Charlie Chaplina. Kino Charlie jest kinem WEB 2.0, które wyznacza trendy (Queer Festival) i pokazuje często zjawiska niszowe szerszej publiczności (charlie experience).
Kino Charlie jest również członkiem-założycielem MediaKlastra w Łodzi (www.mediaklaster.pl), który łączył środowiska filmowe i medialne w regionie łódzkim oraz członkiem Stowarzyszenia Kina Polskie oraz sekcji audiowizualnej w Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.
Na Uniwersytecie Łódzkim powstała praca magisterska pod tytułem "Fenomen Kina Charlie w kulturowym pejzażu Łodzi"...
Kino Charlie zostało trzykrotnie nominowane do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w roku 2008, 2009 i 2010. W roku 2009 zostało uhonorowane nagrodą PISF-u dla najlepszego podmiotu prowadzącego kino.
|
|
Repertuar
Wydarzenia
Zapraszamy do końca września! Zapraszamy we wtorki, czwartki i w soboty! 14-15 września, 21-22 września i 28-29 września 2024 22 września 2024 r. 28 września, godz. 19:45 październik 2024 - czerwiec 2025 1 września 2024 r., godz. 15:00 zapisy trwają do 4 października!
Kino
|