7. TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO
23-29 marca 2007 r., kino Charlie
CENY BILETÓW: 12 i 14 zł. KARNET NA 6 FILMÓW: 50 zł.
Podczas 7. Tygodnia Kina Hiszpańskiego zaprezentowane zostaną najciekawsze hiszpańskie filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe ostatnich lat. Wybraliśmy tytuły, które pozwalają ocenić bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina hiszpańskiego. Będzie można zobaczyć historyczne superprodukcje, poruszające kino społeczne, filmy spoglądające w trudną przeszłość kraju, bajkowe fantazje i inteligentne komedie. W Hiszpanii każdego roku pojawiają się nieznani dotychczas filmowcy, których filmy zdobywają najważniejsze trofea na światowych festiwalach. Ich osiągnięcia będzie można porównać z najnowszymi obrazami mistrzów kina hiszpańskiego.
Organizatorami Tygodnia Kina hiszpańskiego są:
Ambasada Hiszpanii i Instytut Cervantesa we współpracy z Agencją Promocji Manana.
W PROGRAMIE:
23 MARCA:
"CAMARÓN" (reż. Jaime Chávarri, 119') Nigdy wcześniej nieopowiedziana historia wirtuoza muzyki flamenco - Monge Cruz "Camaróna de la Isla". Film opowiada o życiu i pracy wielkiego kompozytora i pieśniarza, który zapoczątkował nową erę flamenco, przełamując wiele społecznych i artystycznych barier. NAGRODY GOYA DLA NAJLEPSZEGO AKTORA, ZA KOSTIUMY I MAKIJAŻ.
24 MARCA:
"KOBIETY W PARKU" (reż. Felipe Vega, 102') Związek Daniela i Any po dwudziestu latach przechodzi kryzys. Daniel, który jest pianistą i nauczycielem muzyki wyprowadza się i wnosi o rozwód, lecz Ana nie zgadza się na definitywne rozstanie. Problemy rodziców odbijają się szczególnie mocno na Monice, która po ukończeniu studiów dziennikarskich próbuje bezskutecznie znaleźć pracę z zawodzie. MFF Valladolid
"NIEBO OBRACA SIĘ" (reż. Mercedes Álvarez, 115') Fabularyzowany dokument, jeden z najlepszych, jakie powstały w ostatnich latach w Hiszpanii. Ekipa filmowa spędziła rok w wiosce położonej w najbardziej wyludnionym rejonie Hiszpanii i Europy. Reżyserka, przywołując fakty z przeszłości, pokazuje cykliczne zmiany, zachodzące w surowym, naturalnym krajobrazie. Nagroda Tygrysa na MFF Rotterdam. Najlepszy film i nagroda FIPRESCI na MFF Buenos Aires. Wyróżnienie na FF Málaga.
25 MARCA:
"METODA GRONHOLMA" (reż. Marcelo Pinero, 115') Reżyser chłodnym okiem zagląda pod podszewkę korporacyjnego świata. Pokazuje grupę rywalizujących ze sobą kandydatów na pracowników firmy. Poddani serii dehumanizujących testów walczą ze sobą popadając w paranoję podejrzliwości, lęku i zdrady. Nagrody GOYA za najlepszy scenariusz adaptowany i dla aktora drugoplanowego.
"GRANATOWYPRAWIECZARNY" (reż. Daniel Sánchez Arévalo, 105') Kiedy ojciec Jorge zapadnie na zdrowiu, ten jest zmuszony przejąć rodzinny interes. Przez kilka lat pracuje ciężko, jednocześnie kończąc studia i opiekując się ojcem, choć chwilami ma ochotę porzucić dotychczasowe życie i zająć się tylko sobą. Wtedy poznaje Paulę, kobietę, z którą połączy go szczególna więź. Nagroda Specjalna Jury i nagroda za najlepszy scenariusz na FF Malaga; Nagroda Europa Cinemas na MFF Wenecja.
26 MARCA:
"TRUDNE CZASY" (reż. Manuel Martín Cuenca, 115') W sercu Madrytu, grupa ludzi - przyjaciele, obcy, sąsiedzi - próbuje znaleźć sens w chaosie i różnorodności współczesnego, miejskiego życia. Te istniejące tuż obok siebie, tak odmienne osobowości łączy poczucie wyobcowania i coś jeszcze... Nagroda dla najlepszego aktora na MFF San Sebastian.
"TAPAS" (reż.José Corbacho, Juan Cruz, 87') Pełna humoru, ale i refleksji na życie opowieść o mieszkańcach jednej dzielnicy wielkiego miasta. Poznajemy ich poprzez obserwację życia codziennego, w którym znienacka zachodzą wydarzenia mogące odmienić jego rutynę, na lepsze lub na gorsze. Nagrody GOYA dla najlepszego debiutu i aktorki drugoplanowej. Najlepszy film i Nagroda Publiczności na FF Málaga. Najlepszy scenariusz na MFF Montreal.
27 MARCA:
"TAPAS" (reż.José Corbacho, Juan Cruz, 87') Pełna humoru, ale i refleksji na życie opowieść o mieszkańcach jednej dzielnicy wielkiego miasta. Poznajemy ich poprzez obserwację życia codziennego, w którym znienacka zachodzą wydarzenia mogące odmienić jego rutynę, na lepsze lub na gorsze. Nagrody GOYA dla najlepszego debiutu i aktorki drugoplanowej. Najlepszy film i Nagroda Publiczności na FF Málaga. Najlepszy scenariusz na MFF Montreal.
ZESTAW HISZPAŃSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH (69'):
"BYŁO NAS NIEWIELU" ("ÉRAMOS POCOS", reż. Borja Cobeaga)
"MATKI" ("MADRES", reż. Mario Iglesias)
"MEDIO" (reż. José Enrique Iglesias Vigil)
"VUELCO" (reż. Roberto J. Pérez)
Wszystkie były pokazywane i wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Zarówno tematyka jak i forma filmów jest różnorodna, od mrocznego thrillera, przez wnikliwe studium obyczajowe związków międzyludzkich, po szaloną animację, w której nie zabraknie nawet inwazji Marsjan.
28 MARCA:
"HABANA BLUES" (reż. Benito Zambrano, 110') Dwaj młodzi kubańscy muzycy - Ruy i Tito - mają to samo marzenie: osiągnąć sukces i sławę i jak najszybciej wyjechać z Hawany. Kiedy przygotowują swój pierwszy wielki koncert, dowiadują się, że pewna para hiszpańskich producentów muzycznych szuka talentów na Kubie. Nagrody GOYA za najlepszą muzykę i montaż.
"MOJE ŻYCIE BEZE MNIE" (reż. Isabel Coixet, 106') 0powieść o młodej kobiecie, która w młodym wieku zachodzi w ciąże i wychodzi za mąż za kolegę ze szkoły. Mieszkając z mężem i dwójką dzieci w przyczepie kempingowej w ogródku swojej matki, pewnego dnia mdleje. W szpitalu dowiaduje się, że ma raka i nie pozostało jej zbyt wiele czasu. Nagroda GOYA za najlepszy scenariusz adaptowany. Nagroda specjalna na MFF Berlin 2003.
29 MARCA:
"ŻYCIE W KOLORZE" (reż. Santiago Tabernero, 90') Akcja filmu rozgrywa się w roku 1975, w którym kolorowe telewizory rozjaśniły szarą codzienność ostatnich dni dyktatury w Hiszpanii. Życie mieszkańców dzielnicy Las Islas zmienia się w zawrotnym tempie, szczególnie z punktu widzenia Fede, czternastolatka, który zaczyna poznawać tajemnice dorosłego życia. Nagroda Publiczności na MFF Valladoid. Najlepszy scenariusz i muzyka na FF Tuluza.
"LLACH: WIECZNY REWOLUCJONISTA" (reż. Lluís Danés, 90') 3 marca 1976 roku w Vitorii policja zabiła pięciu robotników i raniła stu innych. Tej samej nocy powodowany wściekłością Llach skomponował jedną ze swoich najsłynniejszych pieśni "Campanades a morts". Trzydzieści lat później Llach wrócił do Vitorii by zaśpiewać ją na koncercie ku czci zabitych. MFF San Sebastian.
|
|
Repertuar
Wydarzenia
27 października 2024, godz. 17:30 zapisy trwają do 4 października! Zapraszamy do końca września! Zapraszamy we wtorki, czwartki i w soboty! październik 2024 - czerwiec 2025 Ważna informacja!
Kino
|