We wtorek, 23 stycznia 2007 r. odbędzie się w Łodzi specjalny, przedpremierowy pokaz filmu
Życie na podsłuchu.
Projekcji (137 min.) towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem historyków Instytutu Pamięci Narodowej. Impreza, na którą zaproszeni są przedstawiciele mediów, środowisk opozycjonistów lat 70. i 80., filmowcy oraz historycy, rozpocznie się o godz. 18.00 w kinie Charlie przy ul. Piotrkowskiej 205 (sala studyjna).
Życie na podsłuchu, niemiecki dramat w reżyserii Floriana Henckel von Donnersmarcka, wszedł na ekrany niemieckich kin w marcu 2006 r. i odniósł sukces artystyczny - został nagrodzony aż siedmioma Niemieckimi Nagrodami Filmowymi, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz i aktora, czterema Bavarian Film Awards, a obecnie jest niemieckim kandydatem do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych. Zdobył też Nagrodę Publiczności na tegorocznym Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Film ukazuje historię osadzoną w samym sercu NRD, przedstawia życie codzienne za żelazną kurtyną, mechanizmy władzy, które zapewniły systemowi panującemu we wschodnich Niemczech trwałość, a ostatecznie doprowadziły do jego upadku. Obraz wpisuje się w dyskusję o wiele szerszą niż rozważania krytyków filmowych, prowokuje przemyślenia daleko wykraczające poza horyzont sztuki. W momencie, gdy na fali "ostalgii" pojawiają się również głosy żądające swoistej rehabilitacji nie tylko NSPI, lecz także Stasi, film stanowi pożądaną, zwłaszcza dla młodego pokolenia, "odtrutkę" na próby wybielania czy też idealizowania NRD. Przedstawia zbrodniczą machinę komunistycznego aparatu bezpieczeństwa bez niedomówień i upiększeń.
Ze względu na swoje walory poznawcze, film stał się w Niemczech elementem edukacji historycznej. Na polskie ekrany film wejdzie 26 stycznia. Instytut Pamięci Narodowej zachęca szkoły ponadpodstawowe do zorganizowania na podstawie filmu Życie na podsłuchu lekcji poświęconych rzeczywistości państwa komunistycznego, z udziałem historyków Biura Edukacji Publicznej IPN.
reżyseria: Florian Henckel-Donnersmarck
obsada: Martina Gedeck, Ulrich Muhe, Sebastian Koch
kraj: Niemcy
rok produkcji: 2006
czas trwania: 137'
We wczesnych latach 80. znany dramaturg Georg Dreyman wraz ze swoją partnerką - Christą Marią Sieland - popularną aktorką tworzyli parę intelektualistów - gwiazd w socjalistycznym NRD. Jednak ich poglądy i styl życia nie zawsze zgadzały się z doktryną partii. W domu podejrzanego o nielojalność wobec Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności Dreymana, założony zostaje podsłuch. Śledztwo prowadzi bezlitosny kapitan Stasi Gerd Wiesler. W miarę jak Wiesler coraz lepiej poznaje sekrety swoich ofiar, ich życia zaczynacoraz bardziej fascynować i wciągać.
NAGRODY:
- 2006: Nagroda Publiczności Warszawski Festiwal Filmowy
- 2006: Florian Henckel von Donnersmarck Nagroda Główna Europejska Nagroda Filmowa najlepszy film
- 2006: Florian Henckel von Donnersmarck Europejska Nagroda Filmowa najlepszy scenariusz
- 2006: Ulrich Mühe Nagroda Główna Europejska Nagroda Filmowa najlepszy aktor
- 2006: Martina Gedeck (nominacja) Europejska Nagroda Filmowa najlepsza aktorka
- 2006: Florian Henckel von Donnersmarck (nominacja) Europejska Nagroda Filmowa najlepszy reżyser
Niemiecki Kandydat do Oscara
więcej o filmie