"Persepolis"
Reżyseria: Vincent Parranoud, Marjane Satrapi
Scenariusz: Vincent Parranoud, Marjane Satrapi
na podstawie komiksu Marjane Satrapi "Persepolis"
Obsada:
Catherine Deneuve jako Matka (głos)
Danielle Darrieux jako Babka (głos)
Simon Abkarian jako Ojciec (głos)
Chiara Mastroianni jako Marjane (głos)
Dystrybutorzy: Gutek Film
Rok produkcji: 2007
Data premiery polskiej: 25 stycznia 2008
Tytuł oryginalny: Persepolis
Zagraniczna strona filmu:
http://www.sonyclassics.com/persepolis/
Produkcja: Francja
Gatunek: animowany, dramat
Czas trwania: 95'
Najpierw był komiks, teraz pełnometrażowy film animowany. "Persepolis" to historia o dojrzewaniu w Teheranie, w czasach wybuchu rewolucji islamskiej. Dziewięcioletnia Marjane wychowana w nieco zwariowanej, inteligenckiej rodzinie marzy o zostaniu prorokinią. Poznajemy ją (a wraz z nią Iran), gdy fundamentaliści przejmują władzę, zmuszając kobiety do noszenia chust, a mężczyzn do zapuszczania brody. Obserwujemy jej inteligentną grę ze "stróżami moralności", odkrywanie zakazanego punku, Abby i Iron Maiden. Kiedy nasilają się prześladowania i wojna Iran-Irak nabiera gwałtowności, Marjane zostaje wysłana przez troskliwych rodziców do szkoły w Austrii.
Film głęboki, momentami oczywiście poważny, ale i zabawny, często bardzo wzruszający i zawsze zuchwały. Wyrafinowana grafika, poetycka inscenizacja, postaci o finezyjnej kresce, ożywione tchnieniem życia i sprzeciwu."Persepolis", odblask prawdziwego życia Marjane Satrapi, prowokuje dziś gniew w Teheranie i radość na festiwalach.
Film ten stał się ewenementem na ostatnim festiwalu w Cannes oraz otrzymał nagrodę jury, jest także oficjalnym kandydatem Francji do Oscara.
Marjane Satrapi, autorka komiksu i filmu "Persepolis":
"Celem tego filmu jest, aby widzowie wychodząc z kina uzmysłowili sobie, że Irańczycy są tacy jak my. Żeby przestali nas piętnować z powodu licznych banałów."
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOMIKSU W ŁODZI
INTERNATIONAL FESTIVAL OF COMICS IN LODZ
5-7.10.2007
www.komiksfestiwal.com
Międzynarodowy Festiwal Komiksu odbywa się w Łodzi od 1991 roku. Stanowi forum najwybitniejszych polskich i zagranicznych autorów i rysowników komiksów oraz studentów
i uczniów szkół artystycznych. Uważany jest za największą tego typu imprezę w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą co roku przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy.
Każdy festiwal to spotkania z rysownikami, scenarzystami i wydawcami, którzy przyjeżdżają do Łodzi z całego świata. Festiwal gościł już twórców m.in. z USA, Rosji, Belgii, Szwajcarii, Włoch, Austrii, Rumunii, Czech i Wielkiej Brytanii. Gośćmi MFK byli m.in. Stan Sakai, Marvano, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Pat Mills, Clint Langley, Karel Saudek, Gilles Lepore, Gianluca Panniello i Elisabetta Melaranci. Festiwal odwiedzili też niemal wszyscy polscy klasycy rysowanych opowieści (Henryk Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko, Szarlota Pawel, Janusz Christa, Bogusław Polch i Tadeusz Raczkiewicz) oraz twórcy młodszych pokoleń. Zaproszeni autorzy
nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe,
na których uczą posługiwania się językiem komiksu.
Jak zwykle festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. Co roku napływa na niego kilkaset prac z Polski i zagranicy. W ubiegłych latach w konkursie startowali autorzy
z Austrii, Irlandii, Czech, Rosji, Niemiec oraz z tak egzotycznych dla Polaków krajów, jak Japonia
czy Brazylia.
MFK 2007
Po pierwsze, Festiwal "kończy" osiemnaście lat i staje się "pełnoletni". Z tej okazji planowane są wyjątkowe imprezy i wydarzenia. Przede wszystkim huczna urodzinowa impreza
w klubie Dekompresja, podczas której odbędą się wybory Miss Komiksu - publiczność glosować będzie na tworzone na żywo przez znanych rysowników kandydatki, a także koncerty rockowych zespołów Cool Kids of Death oraz NOT.
Po drugie, obchody 30. jubileuszu znanej na całym świecie serii "Thorgal" odbędą się właśnie w Łodzi, podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksów. Do naszego miasta przyjadą znani na całym świecie twórcy tej legendarnej serii: Grzegorz Rosiński, jej pierwszy rysownik oraz Yves Sente, nowy scenarzysta "Thorgala", a jednocześnie jeden z dyrektorów wydawnictwa
Le Lombard - europejskiego potentata w dziedzinie komiksu i literatury ilustrowanej.
Razem ze znamienitymi gośćmi przyjedzie do Łodzi monograficzna wystawa oryginalnych prac Grzegorza Rosińskiego - grafik, obrazów, ilustracji i oczywiście komiksów. Będzie to spektakularne wydarzenie na kulturalnej mapie Polski i Europy - tak różnorodnej twórczości Rosiński jeszcze nie prezentował. Wystawie będzie towarzyszył katalog. Jubileusz uświetni także impreza urodzinowa "Thorgala" z udziałem wszystkich specjalnych gości w klubie Funaberia. Swoje uczestnictwo w obchodach jubileuszu zapowiedzieli także Ambasador Francji i Delegat Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii.
Wreszcie po trzecie, w 2007 roku obchodzimy pięćdziesięciolecie "Tytusa, Romka
i A'Tomka", komiksu, który zna chyba każdy Polak. Jego twórca, Henryk Chmielewski, znany wszystkim jego fanom jako Papcio Chmiel, zaszczyci Festiwal swoją obecnością. Nie obędzie się bez hucznych obchodów tego jubileuszu, połączonych z konkursami dla dzieci oraz spotkaniami z autorem podczas plenerowej imprezy dla wszystkich Łodzian.
Oczywiście nie zabraknie stałych atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu - konkursu dla zawodowców i amatorów, projektu City Stories (unikatowych komiksów o tematyce ściśle związanej z Łodzią, będących dziełem duetów polsko-angielskich) oraz oczywiście spotkań z rysownikami, scenarzystami i wydawcami komiksu (w tym roku zawitają do nas, oprócz wyżej wspomnianych gości, Jean-Louis Mourier, Max Andersson oraz Marzena Sowa i Sylvain Savoia). Festiwal to też wystawa włoskich twórców serii "Dylan Dog", która bije rekordy popularności na Półwyspie Apenińskim oraz spotkania i warsztaty z udziałem gości z Italii.
Najważniejszym zadaniem, jakie stawiają przed sobą organizatorzy festiwalu jest promowanie sztuki komiksowej, komiksu polskiego oraz twórczości ilustratorskiej. Szczególnie zależy im na wprowadzaniu na rynek nowych prac młodych utalentowanych twórców. Dzięki festiwalowi oraz pokaźnemu środowisku komiksowemu Łódź od lat cieszy się mianem "polskiej stolicy komiksu". Pozwoliło to organizatorom imprezy nawiązać trwałą współpracę z największymi ośrodkami komiksowymi w Europie.
Kontakt:
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź
tel.: +48 42 633 98 00
e-mail:
festiwal@ldk.lodz.pl
Stowarzyszenie Twórców "Contur"
ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź
e-mail:
festiwal@ldk.lodz.pl
Adam Radoń
Dyrektor Festiwalu
tel.: +48 42 633 98 00 wew. 244
e-mail:
radon@ldk.lodz.pl
Piotr Kasiński
Program Festiwalu i kontakty z mediami
tel.: +48 42 633 99 02, 0 601 945 518
e-mail:
festiwal@ldk.lodz.pl