NA KANAPIE W E-KINO CHARLIE TYDZIEŃ Z MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY
12 - 18 czerwca 2020 r.
bilet: 15 zł/film
Już w najbliższy piątek, od 12 czerwca, Kino Charlie zaprasza na platformę MOJEeKINO.PL, w niezwykłą tygodniową podróż z najlepszymi dokumentami z festiwalu MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY, które nie trafiły do szerokiej dystrybucji kinowej. Będzie do przegląd wszystkich świetnych filmów, prezentowanych w ostatnich latach na Festiwalu. Na platformie MOJEeKINO.PL, pamiętajmy aby wybrać wirtualną salę Kina Charlie.
Bilety w cenie 15 zł za film, będą dostępne w dniu rozpoczęcia seansu.
HARMONOGRAM:
12 czerwca (piątek), godz. 20:00
MAYA / MATANGI / M.I.A
reż. Stephen Loveridge
dokumentalny, muzyczny, USA, Wielka 2018, 95'
Budzi kontrowersje, jest niepokorna, balansuje na granicy dobrego smaku, a na scenie wykrzykuje odważne teksty. Naczelna buntowniczka branży muzycznej, na której płyty fani czekają z niecierpliwością. Pochodząca ze Sri Lanki Mathangi "Maya" Arulpragasam, znana szerzej pod pseudonimem M.I.A., to wokalistka, kompozytorka i producentka, która łączy w swojej twórczości wiele różnych gatunków, w tym hip-hop, ragga, dancehall i electro. Bezkompromisowa, szczera i dosadna, zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny, stojąc często w opozycji do polityki zachodniego świata, wyrażając niepopularne opinie i wątpliwości na temat jej mechanizmów. Krytykowana przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone córka jednego z założycieli Tamilskich Tygrysów, oskarżana o wspieranie terroryzmu, przez co MTV cenzurowało jej klipy, tłumaczy jednak, że jej postawa to jedynie krzyk cywila i uchodźczyni w jednym.
13 czerwca (sobota), godz. 20:00
ZNIKNIĘCIE MOJEJ MATKI
reż. Beniamino Berrese
dokumentalny, Włochy 2018, 94'
Niezwykle osobisty film o relacji syna i matki, ale również o potędze obrazu. Włoska modelka i feministka (Benedetta Barzini) ma 75 lat i obecnie wykłada w duchu radykalnego antykapitalizmu na NABA, Nowej Akademii Sztuk Pięknych w Mediolanie. "Historia przemysłu tekstylnego i odzieżowego jest wstydliwa" - mówi. Benedetta odrzuca propozycję filmu o niej. "Moja prawdziwa twarz nie jest na sprzedaż"! Chce zniknąć sprzed obiektywu, ale też i ze współczesnego szalonego świata.
14 czerwca (niedziela), godz. 20:00
CO ZROBISZ, GDY ŚWIAT STANIE W OGNIU?
reż. Roberto Minervini
dokumentalny, Francja, USA, Włochy 2018, 123'
Film ukazuje codzienne życie Afroamerykanów, którzy po serii zabójstw na tle rasowym w 2017 roku wyszli na ulice Nowego Orleanu, żeby zaprotestować przeciwko rasizmowi i rozpocząć walkę o godność i sprawiedliwość. W najnowszym filmie Roberto Minerviniego, jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów obrazujących wielokulturową rzeczywistość Stanów Zjednoczonych, obserwujemy cztery trudne historie rozgrywające się w Nowym Orleanie i hrabstwie Jackson w stanie Missisipi. Judy Hill stara się za wszelką cenę utrzymać swoją rodzinę i przyjaciół na powierzchni. Przyszłość prowadzonego przez nią baru jest zagrożona. Z kolei dwóch młodych braci, Ronaldo i Tytus dorasta w okolicy, w której panuje przemoc, a ich ojciec jest w więzieniu. Kevin stara się utrzymać przy życiu chwalebne lokalne tradycje i dziedzictwo kulturowe swojego ludu - Indian Mardi Gras. Członkowie lokalnego oddziału Czarnych Panter próbują przeciwstawić się nowej, śmiercionośnej fali rasizmu prowadząc dochodzenie w sprawie zabójstwa przypisywanego Ku Klux Klanowi.
15 czerwca (poniedziałek), godz. 20:00
LO I STAŁO SIĘ. ZADUMA NAD ŚWIATEM SIECI
reż. Werner Herzog
dokumentalny, USA 2016, 98'
Kiedy będziemy mogli tweetować myśli? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma swoim koncie nominację do Oscara, w najnowszym filmie bierze na warsztat internet - od jego początków do najbardziej oddalonych zakątków. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji - znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Herzog udowadnia, że moment, w którym internet zacznie "śnić sam o sobie", jest już bardzo bliski. Prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata - od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje. Jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota i zadaje niewygodne pytanie: czy otoczeni inteligentnymi maszynami na pewno będziemy wciąż potrzebowali towarzystwa drugiego człowieka?
16 czerwca (wtorek), godz. 20:00
AVE SATAN?
reż. Penny Lane
dokumentalny, USA 2019, 95'
Film bez uprzedzeń przedstawia jeden z najbardziej kontrowersyjnych i zagadkowych ruchów religijnych w historii USA, który w ciągu zaledwie pięciu lat rozrósł się i skupia dziś ponad 100 000 członków na całym świecie. Poznajemy enigmatycznego przywódcę Szatańskiej Świątyni Luciena Greavesa, który na telefonie ma przyklejoną naklejkę "Fuck Donald Trump" i wzywa do rewolucji mającej uratować duszę Amerykanów. Dla członków Świątyni, Szatan jest symbolem wolności, buntu i myślenia przyszłościowego. Działający w mediach społecznościowych członkowie ruchu organizują serię publicznych akcji propagujących wolność religijną i kwestionujących uwikłane w korupcję autorytety. W Arizonie zainicjowano kampanię "Menstruuj z Szatanem", która gromadziła kobiece produkty higieniczne dla lokalnych schronisk. Wymyślono również After School Satan Club, który stanowi alternatywę dla chrześcijańskich programów w szkołach publicznych. Świątynia przyciąga przedstawicieli zróżnicowanych pod względem koloru skóry, tożsamości płciowych i przekonań. Film w dowcipny i jednocześnie prowokujący do myślenia sposób przedstawia często źle rozumianych outsiderów, których niezachwiane zaangażowanie na rzecz społecznej i politycznej sprawiedliwości dało siłę tysiącom ludzi na całym świecie.
17 czerwca (środa), godz. 20:00
SOJALIZM
reż. Stefano Liberti, Enrico Partenti
dokumentalny, Włochy 2018, 65'
W jaki sposób rosnący popyt na mięso w przeludnionych Chinach wpływa na lasy deszczowe w Amazonii? Dlaczego i po co brazylijscy farmerzy są wabieni na farmy soi w Mozambiku? Film przedstawia łańcuch produkcji wieprzowiny na światową skalę. Dowiadujemy się, że w świecie borykającym się ze skutkami zmian klimatu i przeludnieniem kontrola produkcji żywności staje się coraz większym i opłacalnym biznesem prowadzonym przez zaledwie garstkę gigantycznych korporacji. Ukazując proces przemysłowej produkcji wieprzowiny, począwszy od Chin po Brazylię, Stany Zjednoczone i Mozambik, film uświadamia, jak ogromna koncentracja władzy znajduje się w rękach zachodnich i chińskich firm, które potrafią dziś sterować światową konsumpcją.
18 czerwca (czwartek), godz. 20:00
KOCHANKOWIE I DYKTATOR
reż. Robert Cannan, Ross Adam
Biograficzny, dokumentalny Wielka Brytania 2015, 98'
Dokument o aktorce i reżyserze z Korei Południowej, którzy zostali porwani, by zostać osobistymi filmowcami północnokoreańskiego dyktatora, Kim Dzong Ila.
|
|
Repertuar
Wydarzenia
27 października 2024, godz. 17:30 zapisy trwają do 4 października! Zapraszamy do końca września! Zapraszamy we wtorki, czwartki i w soboty! październik 2024 - czerwiec 2025 Ważna informacja!
Kino
|