CYKL: NOWA KLASYKA DOKUMENTU - REFLEKSJE NAD CZŁOWIECZEŃSTWEM
14 kwietnia - 20 kwietnia 2017
Wstęp: według cennika Kina Charlie danego dnia
W Kinie Charlie w kwietniu odbędzie się przegląd kina dokumentalnego, które w ostatnim czasie pokazuje jak wiele problemów współczesności wymaga poruszenia i głębszego zastanowienia. Twórcy filmowi z całego świata przyglądają się człowiekowi, jego kondycji, zarówno przez pryzmat jednostki, jak i zbiorowości. Jednym z filmów dotykających tematu Internetu z licznymi odniesieniami do jego technologicznych początków, prezentowanym podczas 13 edycji Millennium Docs Against Gravity, jest dzieło słynnego dokumentalisty Wernera Herzoga "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci". To podróż przez Internet, sztuczną inteligencję, robotykę oraz sposób, w jaki te wpływają na nasze życie. W przeglądzie znajdziecie również francuski dokument Yanna Arthusa-Bertranda "Człowiek" ("Human"), próbujący opisać fenomen człowieczeństwa ze wskazaniem jego ciemnych i jasnych stron przez pryzmat tego co nas łączy i co dzieli. "Komunia" w reż. Anny Zameckiej to wielowarstwowa opowieść o potrzebie rodzinnej miłości, której brak najbardziej dotkliwy bywa w codzienności, a łącznikiem zwaśnionych rodziców staje się dziecko. W nieco innym klimacie utrzymane są filmy "Pod opieką wiecznego słońca" oraz "Fuocoammare. Ogień na morzu", w których jednostka pokazana jest przez pryzmat zbiorowości, której jest częścią, a jej życie ściśle kierowane jest zasadami i normami obowiązującymi w danym kraju.
W przeglądzie znajdzie się 6 filmów dokumentalnych.
PROGRAM:
14 kwietnia, piątek
14:00 Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci (97') - USA
20:30 Człowiek (Human) - (139') - Francja
15 kwietnia, sobota
15:50 Komunia (72') - Polska
17 kwietnia, poniedziałek
14:30 Pod opieką wiecznego słońca - (106') - Czechy, Rosja, Niemcy, Łotwa, Korea Płd.
19:10 Fuocoammare. Ogień na morzu (108') - Włochy, Francja
18 kwietnia, wtorek
17:45 Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci (97') - USA
19:30 Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham (76'') - Polska
19 kwietnia, środa
12:20 Komunia (72') - Polska
13:40 Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham (76'') - Polska
20 kwietnia, czwartek
12:20 Fuocoammare. Ogień na morzu (108') - Włochy, Francja
17:00 Pod opieką wiecznego słońca - (106') - Czechy, Rosja, Niemcy, Łotwa, Korea Płd.
OPISY FILMÓW:
Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci
reż. Werner Herzog / dokumentalny / USA 2016 / 97'
Kiedy został wysłany pierwszy mail? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma swoim koncie nominację do Oscara, w najnowszym filmie bierze na warsztat Internet.
Podróż zaczyna się od samych źródeł cyfrowej rewolucji. To w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim w 1969 roku został wysłany pierwszy mail. Herzog prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób Internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata - od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje. Udowadnia, że moment, w którym Internet zacznie "śnić sam o sobie" jest już bardzo bliski. Jeden z naukowców pokazuje, jak wygląda wyobraźnia robota, i zadaje niewygodne pytanie
|
Człowiek (Human)
reż. Yann Arthus-Bertrand / dokumentalny / Francja 2015 / 139'
Pewne tematy są uniwersalne, natomiast każda historia jest wyjątkowa - oto punkt wyjścia dla filmu CZŁOWIEK (HUMAN) francuskiego fotografa i reżysera Yanna Arthusa Bertranda. Ten wyjątkowy filmowy pejzaż, skomponowany z ujęć z lotu ptaka przeplatanych historiami opowiedzianymi do kamery w pierwszej osobie, tworzy portret ludzkości, który w każdym poruszy czułą strunę.
Zdjęcia powstawały w 60 krajach w ciągu dwóch lat z małym okładem. 2020 przepytanych osób patrzy nam prosto w oczy i przedstawia prawdziwe, poruszające historie opowiadane w 63 językach. Bez względu na kraj, kulturę, wiek czy religię rozmówców, dziennikarze postawili im te same fundamentalne pytania o kondycję ludzką.
|
Komunia
reż. Anna Zamecka / dokumentalny / Polska 2016 / 73'
Komunia Święta niepełnosprawnego brata staje się pretekstem dla Oli, by rozbita rodzina zasiadła razem przy jednym stole.
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem, dba o relacje z mieszkającą osobno matką. Ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.
|
Pod opieką wiecznego słońca
reż. Witalij Manski / dokumentalny / Czechy, Niemcy, Rosja, Korea Północna, Łotwa 2015 / 106'
Propagandowy film twórcy znanego z "Wzdłuż rurociągu" stworzony został na zlecenie rządu Korei Północnej. To obraz idealnego życia w idealnym kraju, w którym każdy Koreańczyk jest gotów poświęcić życie dla swojej ojczyzny.
W filmie zobaczymy proces krzewienia ideałów: dziewczynkę w idealnej szkole - córkę idealnych rodziców, którzy pracują w idealnych fabrykach i mieszkają w idealnym apartamencie w centrum Pjongjang. Ośmioletnia Zin-mi przygotowuje się do ceremonii wstąpienia do Unii Dzieci, aby stać się częścią idealnego społeczeństwa i mieszkać w niegasnących promieniach słońca - symbolu Wielkiego Wodza Kim Ir Sena.
|
Fuocoammare. Ogień na morzu
reż. Gianfranco Rosi / dokumentalny / Francja, Włochy 2016 / 108'
Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale najnowszy film mistrza dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego ("Rzymska aureola", "Pokój 164. Spowiedź mordercy").
Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą, terytorium Włoch. W ciągu roku trafia tu ponad 150 tysięcy uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera jednak do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setki osób. Reżyser przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów, czy tych, którzy decydują o ich dalszym losie. Tyle samo uwagi poświęca Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi.
|
Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham
reż. Paweł Łoziński / dokumentalny / Polska 2016 / 76'
Co kryje się pod słowem "miłość"? Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty. W intymnym dialogu trzech osób dawne urazy i głęboko ukryte emocje powoli wychodzą na powierzchnię. Terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż ku polepszeniu ich relacji.
Intymny dokument, poruszający wątki relacji międzyludzkich, których sami niejednokrotnie stajemy się częścią, lecz które rzadko stają się tematem naszych rozmów. To sztuka obserwacji, która odbywa się w jednym miejscu, grana na trzy role: matki, córki i terapeuty. Tadeusz Sobolewski napisał, że oglądając film "Myślę również o naszej nienawistnej sytuacji społecznej, która staje się coraz trudniejszym do zniesienia ciężarem. I jeszcze o czymś - o kinie, które ma w sobie terapeutyczno-duchowy potencjał, możliwość empatycznej identyfikacji."
|
ORGANIZATOR PRZEGLĄDU:
|
|
Repertuar
Wydarzenia
31 grudnia od godz 18:30 14, 21, 28 GRUDNIA GODZ 17:00 zapisy trwają do 4 października! Ważna informacja! październik 2024 - czerwiec 2025
Kino
|
| |
Kupujesz bilet online? Możesz okazać go na telefonie, przed wejściem na salę
www.OpenCinema.pl
Zapraszamy do współpracy przy organizacji kina letniego
|