PROGRAM
Best of British Animation Awards Vol 1
- SCAT, THE STRINGALONG CAT Ian Sachs 1995
- BUTCHER1S HOOK Simon Pummell 1995
- THE WOODEN LEG Darren Doherty & Nick Smith 1994
- MANY HAPPY RETURNS Marjut Rimminen 1997
- THE WRONG BROTHERS Steven Weston 1995
- JUMPING JOAN Petra Freeman 1994
- REPUTATIONS Title sequence Philip Hunt & John Kennedy 1994
- BBC2: Campaign Idents 1995
- AH POOK IS HERE Philip Hunt 1994
- FEELING MY WAY Jonathan Hodgson 1997
- SMARTIES: SMARTIPANTS Luis Cook 1995
- HILARY Anthony Hodgson 1994
- MARTELL: LEGEND Pat Gavin 1995
- TERRENCE HIGGINS TRUST: KNOBS IN SPACE Luis Cook & Dave Alex Riddett 1995
- MR JESSOP Brian Wood 1996
- TRIANGLE Erica Russell 1994
- STICKY BUSINESS Ed Taylor 1997
- (Extract) A CLOSE SHAVE Nick Park 1995
Running time: approx 92 mins
Best of British Animation Awards Vol 2
- Gourmand Andrew Higgins 1998
- The Little Princess1 Birthday Jim Lefevre 1997
- Bird Becomes Bird Lucy Lee 1998
- 3 Ways To Go Sarah Cox 1998
- Staggerings Peter Collis 1998
- Swag Daniel Edwards 2001
- Death And The Mother Ruth Lingford 1998
- Stanley Suzie Templeton 2000
- Unison: Ant Jerry Hibbert 1996
- Brisk: Rocky Ken Lidster 1997
- Dairylea Dunkers: Dino Time Ray Harryhausen & Mark Nunnally 1997
- Fisherman1s Friend: Contraption Stephen Weston 1998
- Flatworld Daniel Greaves 1998
Running time: approx 92 mins
Best of British Animation Awards Vol 3
- Rien Kunyi Chen 1998
- The Littlest Robo Richard Kenworthy 1999
- Ferment Tim Macmillan 2000
- The Wolfman Tim Hope 1999
- 6 Weeks in June Stuart Hilton 1998
- Silence Orly Yadin & Sylvie Bringas 1998
- Love Is All Oliver Harrison 2000
- Deviant! Eoin Clarke 1999
- Pleasures Of War Ruth Lingford 1998
- The Wife of Bath1s Tale Joanna Quinn 1998
- Vibrant: Colour Excites Clive Walley 1999
- Orange: Hills Philip Hunt 1998
- Orange: Reception Marc Craste 1998
- Orange: Megalomaniac Philip Hunt 1998
- The Man With The Beautiful Eyes Jonathan Hodgson 1999
- Jolly Roger Mark Baker 1999
Approx running time: 92 mins
Best of British Animation Awards Vol 4
- Novelty Leigh Hodginkson 2001
- Metalstasis Matthew Hood 2001
- The Lucky Dip Emily Skinner 2001
- Intolerance Phil Mulloy 2000
- Rockin1 & Rollin1 Richard Jack & Daniel Greaves 2001
- Daddy Stephen Cavalier 2001
- Home Road Movies Robert Bradbrook 2000
- Plain Pleasures Sarah Cox 2001
- Q4 Music.com Sam Morris 2000
- Tennents: Pintlings Darren Walsh 2001
- Aero: Kiosk Alyson Hamilton 2001
- Hot Spot Mark Brierley 2000
- Father and Daughter Michael Dudok de Wit 2000
- Mr Grimby1s Video Diary Neil Jack 2001
Running time approx 92 mins
Best of British Animation Awards Vol 5
- The Girl and The Horse Rebecca Manley 2003
- Taps Matthew Gravelle 2003
- How Mermaids Breed Joan Ashworth 2002
- Survey Joe King 2002
- Gifted Emily Mantell 2002
- Extn. 21 Lizzie Oxby 2002
- Takuskanskan Selina Cobley 2003
- Tennents: Body Armour Darren Walsh 2002
- NSPCC: Cartoon Frank Budgen & Russell Brooke 2002
- Terrence Higgins Trust: Cavern Club Manu Roig 2002
- Butterfly Glenn Marshall 2002
- Killing Time at Home Neil Coslett 2003
- Little Things Daniel Greaves 2003
- Dad1s Dead Chris Shepherd 2002
- To Have And To Hold Emily Mantell 2003
- Fish Never Sleep Gaelle Denis 2002
- How To Cope With Death Ignacio Ferreras 2002
Running time: approx. 92 mins